Joga

Slovo Joga znamená spojenie, zjednotenie tela, mysle a duše. Prináša nám harmóniu, o ktorú sa snažíme celý život. Joga je vedomý pohyb tela spojený s vedomým dychom a mysľou súčasne. Joga posilňuje svaly celého tela, pozitívne vplýva na činnosť vnútorných orgánov, na hormonálny a endokrinný systém, zlepšuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus. Veľký dôraz kladie na správne dýchanie, ktoré zásobuje bunky dostatkom kyslíka. Tieto  účinky jogy pomáhajú upevniť telesné zdravie a zároveň sú prevenciou proti vážnym zdravotným ťažkostiam (infarktu,mozgovej príhody, metabolickým poruchám).

Power joga

Power joga je ako spôsob cvičenia čiastočne vzdialená od klasickej filozofie jogy. Zameriava sa viac na fyzickú stránku tela. Je to silová, dynamická forma jogy, pri ktorej sa intnzívne pracuje s váhou vlastného tela. Pravidelné cvičenie zabezpečí zrýchlenie metabolizmu, čím dochádza k zlepšeniu spaľovania tukov, vyformovanie postavy vďaka spevneniu svalového tonusu, ako aj štíhle a pružné svaly. Vo veľkej miere dochádza k odstráneniu bolesti chrbtice, odbúraniu stresu a napätia a k zlepšeniu koncentrácie.  Pracuje tiež s tzv. dychom uddžají i posilnením svalstva panvového dna.

Vinyasa flow joga

Ide tiež o dynamickú formu jogy. Je založená na pozdrave Slnku, do ktorého sa pridávajú série rôznych ásan (cvikov). Dôraz kladie na správne prevedenie pozícií v spojení s dychom.

Dynamickejšie tempo vinyasa flow jogy predovšetkým zahrieva svaly, prostredníctvom ktorých je teplo rozvádzané do celého tela. Potením sa následne telo účinnejšie detoxikuje. Aerobnejší štýl napomáha znižovaniu hmotnosti, svaly sa pri pravidelnom praktikovaní  stávajú pružnejšie,  pevnejšie a zároveň silnejšie.

Hatha joga

Je pokojnejšia forma jogy. Je vhodná pre všetky vekové kategórie.  Pozície v Hatha joge sú pomerne jednoduché a nie až tak náročné na fyzickú silu či ohybnosť ako v prípade power   jogy. Pri hatha joge nám ide o stiahnutie pozornosti k sebe samému a to prostredníctvom jednotlivých pozícií (Asán), ktoré vedome spájame s dychom a následnou relaxáciou.

Joga pre zdravý chrbát

Bolesť chrbtice z prevažnej miery pramení zo zlého držania tela, sedavého spôsobu života, mnoho hodinovej práce za počítačom, kedy je postavenie hrudnej a krčnej chrbtice vo veľmi zlom sklone. Joga pre zdravý chrbát tieto problémy úspešne rieši pomocou troch typov cvičení. Uvoľňovacie cvičenia pomáhajú naťahovať a tým postupne uvoľňovať skrátené i ztuhnuté svalstvo. Posilňovacie cvičenia zas pomáhajú predchádzať bolestiam a blokádam chrbtice tým, že posilňujú ochabnuté hlboké i povrchové svaly trupu a naprávajú držanie tela, panvy i hlavy. A neoddeliteľnou súčasťou sú aj rotačné (spinálne) cviky, v joge sa im tiež hovorí “krokodílie cviky”. Týmto cvičením sa postupne zapájajú do činnosti a posilňujú svalové skupiny pozdĺž chrbtice, stavce sa dostávajú do správnej polohy a vykonáva sa reflexná automasáž. Spinálne cviky sa vykonávajú v ľahu. V tejto polohe je chrbtica odľahčená a stavce netlačia na seba. Pri vykonávaní týchto cvikov sa špirálovite rotuje chrbtica, pri tom sa napína, pohyby pôsobia na nervovú sústavu a zlepšujú tak krvný obeh. Cvičením sa precvičí osobitne každá časť chrbtice.

Gravid Joga

Ide o druh jogy špeciálne vytvorený pre potreby ženského tela v období tehotenstva.

Je vhodnou prípravou na samotný pôrod.

Pomáha vytvoriť priestor pre rastúce bábätko, maternicu a ostatné vnútorné orgány.

Zameriava sa na správne dýchanie, vďaka ktorému pomáha zlepšovať aj cirkuláciu krvi

Posilňuje svalstvo panvového dna.

Podporuje činnosť lymfatického systému, čím pomáha zmierňovať opuchy a tŕpnutie končatín.

Odstraňuje stres a napätie z tela.

Napomáha ešte intenzívnejšiemu napojeniu mamičky sa na svoje bábätko.

Detská joga

Detská joga učí deti vnímať svoje telo, užívať si pohyb, živé deti skľudní a naopak tie málo aktívne povzbudí k činnosti a zvýši ich sebavedomie. Na tvorbe hodiny sa podieľajú aj samotné detičky. Riadime sa ich pocitmi a podporujeme ich spontánne chovanie ako aj vyjadrenie svojich názorov.

Pre deti predškolského veku

Joga pre deti v tomto veku by mala byť v prvom rade zábavou. Ide teda o hravý a dynamickejší spôsob cvičenia. Za pomoci rôznych básničiek, pesničiek a riekaniek si precvičia celé telo, čím sa zlepšuje aj ich kondícia. Jednotlivými polohami sa deti učia správnym motorickým návykom, uvedomujú si uvoľnenie a napätie, učia sa správne dýchať, pracovať s rovnováhou.

Pre deti školského veku

Aj pre túto vekovú kategóriu cvičenie musí byť zaujímavé. Deti si prostredníctvom    pozdravu slnka, mesiaca a iných hier zlepšujú svoju obratnosť, vytrvalosť a silu.  No zároveň ich už učíme pokojný nádych nosom, predĺžený výdych, ako posilniť a zväčšiť dychovú kapacitu. Pracujeme s chrbticou aby sme predchádzali čoraz častejším poruchám a deformitám práve tejto časti tela ako sú skolióza, hrudná kyfóza, či drieková lordóza, vznikajúce z nedostatku pohybu, z nesprávneho držania tela  a tiež vďaka sedavému spôsobu života.